Пълно ръководство за оразмеряване на риска
- Бойко
- Mar 21, 2018
- 3 min read

Какво е оразмеряване?
Броят на дяловете, които купувате.
Именно. Доста е елементарно. Но защо е толкова важно?
Това е една от най-важните части на инвестиционна или търговска стратегия. Това е основен елемент на успех за всеки търговец.
Размерът на позицията не се избира произволно, нито се основава на сигурността, че ще слепелите. По-скоро размерът на позицията се определя от проста математическа формула, която помага да се контролира рискът и да се постигне максимална възвръщаемост на поетия риск. Как?
Да приемем, че разполагаш с общ капитал от 50 000 лв за инвестиции. Чувстваш се уверен, че акциите ABC, които в момента е с курс от 10 лв, ще се увеличи. Вземаш решение да закупите 3000 акции,което ще ти струва 30 000 лв. Следващата седмица, акциите падат до 9 лв и продължават да спадат през следващата седмица, месец, като най-накрая се установяват на 5 лв. Разбираш, че си сгрешил и затваряш позицията си. Резултатът - загуба от 15 000 лв само за месец.
Тук има два основни проблема. Размерът на позицията, 3000 акции, е по-скоро произволен, отколкото съобразен спрямо размера на акаунта. Рискът не е бил контролиран по никакъв начин при отваряне на позицията. Ето защо правилото за оразмеряване на позицията е най-важното правило за търговия. То определя размера на вашата позиция.
В размера на позицията няма конкретно правило правило. Много лични фактори като размера на твоята сметка, толерантност към риска, опита, всички трябва да бъдат взети под внимание при вземането на решение колко голям залог трябва да направите за всяка сделка.

Ето защо е необходимо да затваряш губещите позиции в ранен етап.
Оразмеряването на позицията се осъществява главно по 2 начина:
Фиксиран процент - идеята е, да се рискува фиксиран процент от общия капитал. Ще използваме легендарните 2%. За да получиш . В момента разполагам с 25 000лв. И решавам да рискувам 2 процента в следващия трейд.
2%х25 000=500лв
Не рискувай повече от 2% за един трейд. Ако си новобранец, не рискувай повече от 1%.
Брой дялове - тук се набляга върху количеството дялове, които трябва да закупиш, за да поддържаш риска минимален, спрямо общия капитал.
Както споменах, "младите" трейдъри не трябва да рискуват повече от 1% от общият капитал.
Така, да се върнем на първият пример...
1%х25 000=250лв
250 лв е максималният риск. Но как да определя какъв брой акции да закупя, за да спазя максималния риск? Разделяш максималния риск риска за 1 акция. Ето как става:
Ако входната цена за акция АБВ е 17,70, стоп-загубата е 17.00, рискът за една акция е 70 стотинки.
Риск за 1 акция = 0,70 лв
Максимален Р=250лв
250/0,70=357дялове
357 дялове е идеалният размер за тази позиция, базирана на входа и стоп-загубата.
357х17,40=6 211,80 лв са нуждни за отваряне на позицията.
6 211,80<25 000, следователно левъридж не се изисква.
Имай предвид, че колко по-висок е курса на акцията... толкова повече капитал ще се изисква за отваряне на позицията.
Това са популярни методи за оразмеряване на позициите, тъй като са лесни за разбиране и прилагане. Те трябва да са ръководството за всеки нов трейдър.
Критерий на Кели
Джон Кели описва този критерий преди повече от 60 години. Той изчислява оптималния размер за поредица от позиции. Залозите и търговските позиции се отнасят до вероятностите. По този начин критерият на Кели е подходящ кандидат за оразмеряване на позицията, въпреки че аз предпочитам оразмеряване по дялове.
Процент на Кели=W - [(1-W) / R]
W - Печеливша вероятност
R - Коефициент на печалба / загуба
Документирайки всички позиции, можеш лесно да изчислявиш вероятността за печалба и съотношението печалба:загуба. След това ги включваш в уравнението.
Да кажем, че печелиш 60% от инвестициите, и съотношението П:З е 2:1. Следователно,
0,6 - [(1-0,6)/2] = 0.4=40%
Това значи, че Кели ни казва да ограничим размера на позицията си до 40% от капитала си за всяка сделка.
На хартия критерият звучи чудесно. Но...
... има опасност. Критерият е надежден само ако сигналите правилно представят бъдещето. Знаем, че бъдещото движение на цената е произволно. Така че, ако вземем позиция базирана на конкретните резултати ние рискуваме твърде много за една позиция.
Това са най-важните методи, които смятам, че всеки нов трейдър трябва да знае. Добави подходящия за теб към плана си.
Komentarze