Как да определя посоката на тренда
- Бойко
- Mar 15, 2018
- 6 min read

Какво е тренд? Как да го определя? Как да се възползвам?
Както казват - "The Trend Is Your Friend". Много неща са написани и още много могат да се кажат, по тази тема. Затова да започваме...
Какво е тренд?
Това е генералната посока на цената. Той варира по продължителност, в зависимост от използваните инструменти, които го определят. Всеки трейдър има свое определение за продължителността. От тази гледна точка те са:
краткосрочен - определят се със не по-голяма от 10-дневната плъзгаща средна
междинен - тук е основното разминаване при определянето му. Инвеститорите използват плъзгащи средни в диапазона от 12-50-дневни.
дългосрочен - за дефинирането му се използват 100- и 200-дневната ПС и взаимодействието между тях
Ще започнем с двата (трите) видове тренд:
Възходящ тренд - поредица от по-високи високи упорни точки и по-високи ниски упорни точки, както е показано по-долу. Долната линия се нарична тренд линия или подкрепяща линия, тъй като тя действа като подкрепа и определя тренда. Горната линия е каналната линия, по очевидни причини.

Низходящ тренд - последователност от по-ниски високи упорни точки и по-ниски ниски упорни точки. Тук, горната линия е тренд линията, долната е каналната линия.

Рейндж трейдинг (няма тренд) - диапазон, където цената няма точно определена посока на тренда.

Как да се възползвам от посоката на тренда?
Най-популярната стратегия при тренда е да изчакаш момента когато цената докосне тренд линията.
възходящ тренд - Понякога цената няма допир с линията. Затова, някои трейдъри предпочитат да вземат позиция, когато цената се доближи до долната линия, но не взаимодейства с нея. Този метод е по-рисков. Както споменах по-горе, изчакай цената да потвърди нивото на трендлинията, за да бъдеш по-сигурен, че тренда, все още е в сила. Някой трейдъри задържат позициите се докато цената не пресече долната линия, което сигнализира промяна на тренда. Други предпочитат да продадат, когато цената докосне горната линия и да вземат нова позиция, когато цената доближи тренд линията.

низходящ тренд - Има обратната логина на възходящ тренд. Провадаш когато цената взаймодейства с трендлинията или е близо до нея. Ето пример:

рейндж трейдинг - това е подобна формация на "правоъгълника". Но вместо да се опитваш да инвестираш в пробив, в една от двете посоки на правоъгълника, купуваш, когато цената докосне долната граница и продаваш, когато достигне горната граница, и обратно за къси позиции. Докато възходящият и нисходящият тренд може да се търгува и по друг начин (за него след малко), изглежда, че рейндж трейдингът е доста ясен. Тук долната линия се нарича - под, а горната таван.

Полулярни инструменти когато анализираме тренда
нивата на Фибоначи - след разговори и общи анализи с други трейдъри, стигнах до заключението, че нивата на Фибоначи е доста популарен инструмент за определяне на таргет. Четирите най-използвани нива са: 23.6%, 38.2%, 50%, 61.8%. Значителна част инвеститори преследват точтно тези нива

Плъзгащи средни
Много е лесно да четеш графики през тяхната призма, тъй като те са средната стойност на цената за определен период от време. Да вземем 20-дневната - тя е средната стойност на затварящата цена за последните 20 дни, разделена на 20. Има различни видове плъзгащи средни с различни калкулации, но тази статия не е за това. Нека да се концентрираме върху начина на използване за определяне на тренда. Плъзгащите средни илюстрират значителна информация сами по себи си и в комбинации.

ПС сами по себе си - Първият и един от най-лесните начини за определяне на тренда е използването на плъзгащи средни. За тази цел много търговци използват обикновени или експоненциални ПС. В този пример ще използвам ОПС. Нямаше да има значителна разлика, ако използвах експонениалните, така че стой спокойно. В примерите по-долу са показани 50-дневна ОПС и 200-дневна ОПС. Когато цената е над 50 ОПС имаме възходящ тренд, ако цената е под нея имаме низходящ тренд. Процеса на използване на ПС сами по себе си е елементарен. Вземи дълга позиция когато цената затвори над плъзгащата средна и задръж позицията си отворена, докато цената остане над нея. Обърни логиката за късо. Обаче, ако цената затваря динамично под и над ПС се определя като Рейндж трейдинг.
От изключителна важност е да анализираш цената когато свеща е в пълния си размер.
Т.е. не вземай прибързани решения в рамките на деня. Изчакай цената да затвори и тогава прави каквото е необходимо. Освен ако твоята стоп или плащата поръчка не се задейства.
50-дневна ОПС

200-дневна ОПС
По-известна може би като бича/меча линия, 200 ОПС определя условията за бичи и мечи пазар. Ако цената е над стойността на 200 ОПС се приема, че пазарът е бичи, а под 200 ОПС - мечи. Най-търпеливите инвеститори или тези, които искат да максимизират печалбите си вземат дълги позиии, ако цената премине над 200 ОПС и държат докато остане над нея. По-този начин, те се изолират от ежедневния "шум" и волатилността на акцията. Значителна част от инвеститорите смятат 50 ОПС за последната защита преди цената да достигне 200 ОПС и потенциално да навлезе в мечи условия.

Кръстоска на две плъзгащи средни - Друга популярна стратегия е чрез комбиниране на две плъзгащи се средни и тяхното кръстосване. Най- използвани са 5-10, 10-20 и 50-100 обикновени плъзгащи средни. Всички, което поддръжниците на тази стратегия правят? Чакат. Чакат подходящото кръстосване. Кросоувърът се появява, когато по-късата средна преминава над по-дългата средна в посока нагоре (за дълги) и надолу (за къси). В този момент много търговци ще се опитат да следват тренда, като отварят дълга / къса позиция в зависимост от кръстосването. Обикновено позицията се задържа докато плъзгащите средни не е кръстосат в обратна посока. Някои трейдъри използват индикатори като RSI, Fibonacci Retracement за изход от позицията.
5-10 ОПС кросоувър

10-20 ОПС кросоувър

50-200 ОПС кросоувър

Подкрепа и съпротива
Много от трейдъри, които познавам (включително и аз), използват подкрепа и съпротива, за да решат къде да вземат дългосрочна / краткосрочна позиция. Има различни техники и начини да се използват нивата на подкрепа и съпротива (BGTRADER има много подробна статия, написана за това ТУК). В името на тази статия ще дам пример как подкрепа и съпротива могат да се използват.
Мнозинството от търговци (включително и аз) обичат да използват канални (диагонални,тренд) линии. Те са наистина полезни за анализа на следващия ход на определена акция. Обсъдих подробно по-горе, че долната линия се нарича подкрепа, а горната съпротива при възходящия тренд и обратно за низходящ тренд. Също разгледах процеса за вземане на позиция. Сега ще обърна внимание на вертикалните нива на подкрепа и съпротива.

С този метод обикновено търся пулбек към предходното ниво на подкрепа, за да инициирам поръчка. Както споменах, по-горе, намирам този метод за малко по-рисков от диагоналните линии. Много инвеститори биха ме оспорили, и може би са прави. Това е въпрос на опит и тестване през годините. Но както виждаш от изображението те могат да бъдат изключително вероятни, особено ако нивото на подкрепа на вертикалната линия (първата линия на подкрепа) съвпада с тази на диагоналната. Ако се научиш да ги забелязваш на графиката, това може да ти донесе състояния.
При второто ниво на подкрепа цената се отдръпка от висока упорна точка намира подкрепа, без да взаимодейства директно с линията и продължава да се изкачва по-високо. След това пробива стойността на упорната точка (третата линия) и това ниво от съпротива започва да работи като подкрепа.
Тук можеш да вземеш дълга позиция по няколко начина:
Когато цената потвърди нивото на вертикалната подрепа отвори позиция. Използвай нивата на Фибоначи, нивото на висока упорна точка или изчакай цената да докосне горната канална линия. Аз лично поставям поръчка стоп-загуба 10-20 стотинки под нивото на подкрепа, в зависимост от размера на позицията.
Купи когато цената пробива ниво на вертикална съпротива и след това става подкрепа. В този пример това се повтаря 3 пъти. Можеш да изпозлваш същия таргет като т.1.
В книга, озаглавена "The Way of the Turtle", Къртис Фейт обяснява как двама легендарни трейдъри преподават на 23 обикновени хора от всички обществени сфери тяхната тайна система за следване на тренда. Самият автор е един от най-младите в тази група и натупва над 30 милиона долара от системата за около 4 години.
Често срещани грешки на трендтрейдъра
Отварят позиция много рано - много често търговците влизат в тренда преждевременно. Нетърпеливи са да седят и да чака. Това обикновено струва скъпо. За да станеш постоянно печеливш търговец, трябва да овладеете това умение. Пазарът винаги ще бъде там и ще ти изпрати правилния сигнал за позиция. Просто изчакай
Излезат твърде рано - противоположната грешка - напускат тренда твърде рано. Има една поговорка, "Излез максимално бързо от губеща позиция и задръж максимално дълго печелившата". Това е основно правило за този случай. По-голямата част от инвеститорите се колебаят измежду алчността и страха. Те не знаят кога да излезат от позиция и това намалява шансовете им да спечелят тази игра в дългосрочен план. Още веднъж, ТЪРПЕНИЕТО СЕ ОТПЛАЩА
Не се придържа към правилата - друга известна грешка, която търговците правят, да не спазват собствените си правила. Това се случва толкова често, колкото дъжд в Англия! Трябва да имате вашите правила написани върху лист хартия и да са пред вас. Трейдърите не са най-рационалните същества, затова ПРАВИЛАТА трябва да бъдат пред очите ви, постоянно, когато се търгуват.
Страх от "дърпане на спусъка" - Друга често срещана грешка е страхът да отвориш позиция. Това не е само страхът на начинаещия, но и кошмарт на всеки опитен инвеститор след загуба. Направи следното: 1. Ако дадена акция отговаря на изискванията ти за позиция - НАПРАВИ ГО - може да е "жесток убиец". Това е важността да се придържаш към системата си, в целият си блясък; 2. Отдръпни се за известно време от инвестирането. Опитай демо сметка докато възвърнеш самочувствието си.
Остани дисциплиниран
Изгради ясен план - както е описано по-горе, силно се препоръчва да имаш писмен план. Това ще ти помогне не само когато акциите ви се покачват, но най-вече когато сте на загуба. Да бъдеш в състояние да контролираш емоциите си не бъде толкова лесно. Планът улеснява значително спокойствието ви.
Не само приготви план. СЛЕДВАЙ ГО - Повторението е майка на учението. Въпреки че е клише, вярно е, че повторението прави разбирането ви по-добро. Не губете повече време, отново прочетете правило номер 1!
Линк за подкрепа и съпротива
Comments