Защо се нуждаеш от посока
- Бойко
- Mar 19, 2018
- 3 min read
Updated: Mar 25, 2018

Много се дискутира наситената индустрия на взаимните фондове, смъртта на дивидента, за "мита" за печалбата и др. Дългосрочната средна годишна възвращаемост на акциите, предложена като евангелие от сертифицирани финансови специалистие е около 9-10%.
Повечето инвеститори не осъзнават, че тази възвръщаемост е фактор при реинвестиране на дивидентите. Периодично, през 50-те и 60-те години, 4-5% (дори повече за някои акции) дивидентите се изплащат на акционери за благодарственост, че държат акции на конкретната фирма.
Пуф. Вече ги няма.
Днес дивидентите са почти изчезнали. Смъртта на дивидента е приета от индустрията на взаимните фондове и заменена с обещанието за поскъпване на капитала. Кой се нуждае от дивидент в епоха на безмилостно ценово поскъпване? Акциите не спират да нарастват.
Много инвеститори казват, че дивидентът е единственият начин да се оценят акции или компании. При липса на дивиденти акциите са безполезни. Никакъв доход (дивиденти) е еквивалентен на липса на стойност.
Ето какво сертифицираният финансов специалист е забравил да ти каже: Капиталовите печалби не са особеност на финансовите модели за оценка на акциите. Пазар, задвижван само от капиталова печалба, не се различава от пирамидална схема.
Акциите просто не спират да се покачват.
Звучи ли депресиращо? Не е необходимо. Прочети нататък.
Непрекъснато нарастващата стойност изисква още пари и още купувачи на по-високи и по-високи цени. Тъй като капиталовите суми са ограничени, стагнацията в цените е неизбежна ... ще си помислите. Но не толкова дълга, колкото ФЕД (федералният резерв) продължава да печати пари.
Д-р Сам Вакнин, в "МИТЪТ НА ПРИХОДИТЕ", пише: "Ето защо е малко вероятно текущите модели на инвестиционното портфолио да работят. Акциите и пазарите се движат в тандем (заразяване), тъй като те се влияят изключително от наличието на бъдещи купувачи на определени цени. Това прави диверсификацията неефективна. Тъй като съображенията за "очакваната ликвидност" не представляват част от моделите, базирани на доходите, пазарът ще ги направи все по-нерелевантни ".
На чист български " Опитвайки се да диверсифицираш акциите (или всеки друг клас актив) е загуба на време"
Освен по-време на ужасяващия мечи пазар през 2008 г., ако си забелязал, че доходите на взаимните фондове са в застой през последното десетилетие, значи си прав. Тази тенденция вероятно ще продължи. Високите такси, инфлацията, прекомерната диверсификация и "изтриването" на стойноттите ще се заплитат, за да се гарантира, изоставане на фондовете.
Година след година, обаче, малките шепи обещаващи растежни компании, удвояват или утрояват стойността си. Билетът до двуцифрена възвръщаемост се намира в ежедневните и седмичните тренд анализи на тези акции.
Диверсификацията е чудесна, ако обмисляш различни класове активи (акции, недвижимо имущество, изкуство, злато и др.). Но диверсификацията на капитала не е нищо повече от изстрел в крака на твоите дългосрочни цели. Хората, пренебрегват, че три от всеки четири акции следват широката аудитория на пазара.
Нека си го кажем. Ако си мислиш, че ще е лесно да продадеш на някой индекс фонд, когато акциите растят с такъв темп, помисли отново.
Никога не вярвай на някой, който управлява пари или продава "инвестиции". Ако те наистина знаят какво правят, те ще се занимават с "търгуване" и ще живеят в близост до плажа.
Многообразието няма място в спекулациите с отделни активи. Но една кошница от висококачествени акции, които надминават скороста на растеж на широкия пазар, със сигурност. Добрата новина е, че процесът може да бъде обърнат, с правилния анализ.
И така, какъв е най-добрият план? Инвестирай в правилната посока. Институциите ще имат все по-голям интерес към движението на цените, докато текущата парадигма продължава.
Резултатът - екстремно движение нагоре и надолу. Добра новина, най-накрая.
Посоката на трейда изисква знанието "Как да използвам риска като инструмент?". Трябва да го разбираш, за да се възползваш от него, ако целта ти е печалба.
Comments