top of page

Его - най-големият враг на трейдъра




Чуваш за него. Четеш за него. Инвеститори разказват истории. Те пишат истории. Казват колко са страхотни. Големи сделки. Големи числа. Голямо его. И все пак, то си остава най-големият враг на инветитора.


Има 2 мъдрости, които, по дяволите, обожавам. Мъдрост №1:

Егото е анестезията, която умъртвява болката от глупостта - Франк Лихай

Джордж Сорос - човекът, който банкрутира британската банка. Той направи над $1 милиард за 1 ден. Всички му се възхищават. Както той сам споменава "Аз използвам животинския си инстинкт за стратегия". Е, съжалявам Джордж, аз уважавам твоят КЪСМЕТ. Аз не уважавам, твоята стратегия. Знам, знам - той е с 22 най-богат човек в света за 2017 според Forbes, а аз инвестирам, да преживявам. И все пак, той е ЕДИНСТВЕНИЯТ, който се нарежда сред най-легендарните 20 инвеститора с използване на инстинкта си. Всички те разчитат на задълбочени анализи, на ЖИВОТИНСКО ТЪРПЕНИЕ, но никой от тях не разчита на своето ЕГО.


Както казах, аз уважавам постигнатото от г-н Сорос, но умаловажавам факта, по който го е постигнал. Ето няколко известни истории, където егото не е довело до късмета на Сорос.

Помислете за преувеличеното его на някои търговци, които заедно със себе сим въвличат и тези, свързани с тях, до гибел.

  • Никълъс Лийсън банкрутира банка Барингс, но по-малко по-различен начин от този на Сорос и британската банка - това е дълга история, но накратко "Загубите му, в крайна сметка са достигнали 827 милиона лири (1,4 милиарда щатски долара), два пъти повече от наличния търговски ресурс на банката"

  • Виктор Нидерхофер довежда фонда си до дефицит - През 1997 г. Niederhoffer Investments не намера много възможности за инвестиции и след като връща голяма част от своите средства на клиентите си, е започнва да инвестира останалите 100 милиона долара, където Нидерхофер по-късно признава "Нямах много знания". Нидерхофер купува тайландски банкови акции, които по-късно се сриват тежко заради азиатската финансова криза.

  • Джон Мериуедър заплаши здравето на световната банкова система, като заложи повече от петдесет пъти капитала си, че стратегиите му сигурно ще работят и правилно ще прогнозират посоката на облигациите на различните пазари.


Има още много такива примери, но насоката на тази статия не е историческа. Мъдрост №2:

Повече знания, по-малко его. Повече его, по-малко знания - Алберт Анщайн

Да се върнем на примерите по-голе:

Джордж Сорос залага на инстинкти, вместо на знание.

Егото на Лийсът води цяла корпорация до фалит.

Резултатът от незнанието, на Виктор Нидерхофер е затваряне на неговия фонд

"Сигурността" в стратегия е причината за краха на Мериуедър.


Егото е чувството за самооценка и самоуважение. Във финансовия свят това може да се опише като "желание да бъдеш прав". За да се превърнеш в успешен трейдър, човек се нуждае от правилен начин на мислене и психология. Това обаче често се явява ключов проблем - много хора се борят да развият тези характерни черти.


Мога да заложа, целият си активен акаунт, че в накакъв момент емоциите, ще те превземат. Всъщност, емоции, като страх и алчност, се появяват като основни движещи сили на пазари, като страхът със сигурност превъзхожда алчността. Ето защо пазарите обикновено падат по-бързо, отколкото нарастват.

И все пак, ако овлдееш страха и алчността, приключенията не свършват. Следващото голямо предизвикателство е да се изправиш от его си.


Егото има корени в нашите процеси на мислене и поведение. За мнозинството от нас това е нашият "основен грим".

Ето защо е почти невъзможно напълно да се отървем от него.


Да имаш его всъщност, не е голяма работа, освен ако не му позволиш да поеме контрол над решенията при инвестиране. Един от най-сериозните проблемина егото е сблъсъкът на изпълнение на нашият план и "желанието, че си прав". Това се случва, когато позволиш желанието да вземе "правилното" решение. При тези събития лесно можеш да се окажеш в капана на по-голям риск, отколкото първоначално си очаквал.


Под емоциите на егото със сигурност ще придадеш стойност на "Ще изляза прав" в определен трейд и ще започнеш да местиш поръчката стоп загубата.


Емоциите ще те подведат все някога. Пазарарът ще ти преподава ежедневно. Много тежки финансови и емоционални уроци. Но бъди стриктен с плана си или бъди като Лийсън, Нидерхофер и Мериуедър.



Comments


bottom of page