Как да избереш подходяща времева рамка
- Бойко
- Mar 15, 2018
- 3 min read
Updated: Mar 18, 2018

Много нови трейдъри прекарват дни, седмици, дори месеци, опитвайки се да намерят възможно най-подходящата времева рамка, която ще прави тяхната търговия печеливша. Започват с дневната, преминават на часова, след това 15, 5, 3-ри минутни интервали. Скачат към седмичните, обратно към дневните и когато нито една не носи пари, процесът се повтаря.
Целта на този метод за избор на графична времева рамка е, че всяка система или техника има определена времева рамка, в която ще работи, и / или че всеки пазар има една времева рамка, която най-добре отговаря на личността на пазара. Ако това звучи разумно за вас, бъдете внимателни, защото може би сте на път да влезете в капана на непрекъснатото търсене на времеви рамки, от което много нови трейдъри никога не излизат.
Времевата рамка, която избирате, ще бъде основно повлияна от начина, по който интерпретирате информация върху нея. Най-късите времеви рамки ще покажат неравенства, голяма част от които могат да бъдат приписани на обикновен "шум". Те обаче ще ви покажат нива на подкрепа/съпротива, които по-високите времеви рамки може да не отчетат.
От друга страна, по-високите времеви рамки ще ви осигурят голяма картина на това, което се случва и могат да ви предпазят, докато преследвате малки вълни в по-къси времеви рамки.
Професионалните трейдъри с дългогодишен опит знаят, че няма правилна или грешна времева рамка.
Всяка времева рамка за търговия има свои собствени уникални силни и слаби страни, а ключът е да знаете кога да използвате всеки един и кой е най-подходящ за тяхната стратегия и личност.
Професионалистите прекарват около тридесет секунди, когато избират времева рамка (ако те въобще го правят), защото техният избор на времеви рамки не се основава на търговска система или техника, нито на пазара, а най-вече на собствената си индивидуалност.
За да определиш подходящата времева рамка, първо трябва да си отговориш на върпоса: Колко дълго ще задържа позицията си?
Има ли смисъл да гледаш гледаш седмичната рамка, ако планираш да затвориш позицията си след 3-4 дни? Защо ще гледаш дневната рамка, ако ще трейдваш в рамките на деня, не е ли по-добре да гледаш, часовите или минутните времеви рамки?
Това са 10-минутна, 1-часова и дневна времева рамка на Туитър.

Както много добре се вижда, всяка една рамка изобразява различно ценово действие.
Тук са дневната, седмична и месечната времева рамка на Туитър

Дневната и седмичната показват корелация между тях. Но изглеждат коренно различно в сравнение с месечната.
Часови и минутни времеви рамки - те са подходящи за скалпъри и дейтрейдъри. За хора, които търгуват в рамките на деня.
Дневни времеви рамки - те подхождат на трейдъри с нагласата да затворят позициите си в рамките на 1-4 седмици. Това са суинг и позишън трейдъри
Седмични (месечни) времеви рамки - те са идеални за трейдъри, които мислят да задържат акциите си за месеци, понякога 1-2 години. Те са известни като трендтрейдъри или дългосрочни инвеститори.
Разбира се можеш да използваш няколко времеви рамки наведнъж (както изображенията по-горе), за да получиш усещане за това, какво прави акцията в краткосрочен, междинен и дългосрочен план.
Един от методите, които използвам, започва с разглеждане на голяма времева рамка, за да потърся общата посока на тренда, след това чакам по-малката рамка да ми сигнализира, за да отворя позиция въз основа на нейното ценово действие. Това гарантира, че няма да застана срещу установения тренд на по-големите времеви рамки.
В заключение, избора на времева рамка трябва да се основава повече със свободното времето, с което разполагате и времето, за което мислите да задтържите позицията си. Използваме няколко времеви рамки, за да подобриш общият поглед върху движението на цената. Успех.
Comments