20-те най-велики инвеститори - част 4-та
- Бойко
- Mar 12, 2018
- 7 min read

Джордж Сорос
Роден: 1930 г. (Будапеща, Унгария)
Ключови позиции:
F.M. Mayer
Wertheim & Company
Arnhold & S. Bleichroeder
Soros Fund Management
Лична история: Репутацията на Джордж Сорос скочи до небето през септември 1992 г., когато заложи $ 10 млрд. залог срещу британския паунд. Тази спекулация на единната валута успя да компенсира инвеститора с 1 милиард долара печалба за един ден и общо около 2 милиарда долара с течение на времето. Сорос получи псевдонима "човекът, който фалира банката на Англия" или "човекът, който съкрати британския паунд".
Кариерата на Сорос обаче започва доста преди тази спекулация. През 1947 г. тийнейджърът напуска родната си Унгария за Англия, в крайна сметка посещава Лондонското училище по икономика и работи в инвестиционна банка в Лондон. Той заминава за Съединените щати през 1956 г. и работи като анализатор и мениджър на инвестиции за фирми, като F.M. Mayer, Wertheim & Company и Arnhold & S. Bleichroeder.
През 1973 г. създава свой собствен хедж фонд Soros Fund Management. Soros Fund в крайна сметка стана Quantum Fond, а по това време Сорос изгради компанията си в агресивен и изключително успешен хедж фонд,със средна възвръщаемост от над 30% годишно. При два отделни случая Сорос отбелязва печалба от над 100%.
Инвестиционна философия: Сорос има уникална способност да комбинира широки регионални или глобални икономически тенденции с много подробни стратегии за левъридж както в облигации, така и в валути. Той работи като краткосрочен спекулант и обикновено прави големи залози относно начините, по които финансовите пазари ще се развиват. Неговото собствено вярване е, че финансовите пазари са склонни да бъдат хаотични и зависими от професионалните и аматьорски търговци и от други, които купуват и продават активи на тези пазари. Сорос отдавна е искал да промени начина, по който се влияе върху човешкия (емоционален) капацитет на пазарите. Докато обикновено се придържа към инвестиционни тенденции, той винаги е бил в търсене на начини да се открой от тълпата,и това винаги му е носело голямата му "заплата". Независимо от това, според него се е доверил на собствения си инстинкт, когато става дума за купуване и продажба, което прави стратегията му трудна за копиране.
Цитати
"Не е важно дали сте прави или не. Важното е колко пари правиш, когато си прав и колко губиш, когато грешиш"
"Разчитам изцяло на животинските си инстинкти"
"Играейки по правилата, човек прави всичко възможно, независимо от социалните последици. Когато изготвяш правилата хората трябва да се занимават със социалните последици, а не с личните си интереси "
Томас Роу Прайс
Роден: 1898 г. (Линууд, Мериленд)
Ключови позиции:
Mackubin Goodrich & Co.
T. Rowe Price Associates, Inc.
Личната история: Томас Роу Прайс е известен като "баща на растежните инвестиции". Ранните му години го поставят в средата на Голямата депресия, но вместо да се отклони от инвестициите в акции, решава да ги промени. Той смята, че финансовите пазари функционират на цикли и това вдъхновява инвестиционната му стратегия, която се съсредоточава върху закупуването на добри компании за дългосрочни инвестиции.
Томас изучава химия в Swarthmore College, завършвайки през 1919 г. Той бързо открива, че се радва на числа и финанси повече от химия и започва своята инвестиционна кариера в брокерска фирма, известна сега като Legg Mason. В крайна сметка, Price е обявен за главен инвестиционен директор на фирмата.
Поради несъгласията си за растежа на акциите, Роу напуска и създава T. Rowe Price Associates през 1937. Винаги мислител за бъдещето, Томас се противопостави на конвенцията, когато реши да начисли такси въз основа на инвестициите, които клиентите са в неговата фирма.
Влеза в света на взаймните фондове с T. Rowe Price Growth Stock Fund през 1950 г., където е главен изпълнителен директор до пенсионирането си през 60-те години. Той продава компанията през 70-те години на миналия век, но тя си остава една от водещите световни компании за управление на активи.
Инвестиционна философия: Томас вярвал, че инвеститорите трябвало да се фокусират повече върху избирането на акции в дългосрочен план. Това би могло да бъде улеснено с дисциплина, последователност в процеса на избиране и задълбочени фундаментални изследвания.
Цитати
"По-добре е да бъдем рано, отколкото късно, в разпознаването на отминаваща ера, отслабването на старите инвестиционни фаворити и появата на нови дават възможности на инвеститора".
"Ако се грижим за клиента и той ще се грижи за нас"
"Промяната е единствената сигурност на инвеститора."
"Никой не може да види напред три години, да не говорим за пет или десет. Конкуренцията, новите изобретения - всякакви неща - могат да променят ситуацията за дванадесет месеца".
Джеймс Слейтър
Роден: 13 март 1929 г. (Чешир, Великобритания)
Ключови позиции:
Leyland Motor Corporation
Slater Walker Securities
BioProjects International PLC
Galahad Gold PLC
Лична история: Известна с прякора "Капиталиста", Джеймс (Джим) Слейтър публикувал в лондонския The Sunday Telegraph. Слатер публикува своята лична стратегия за инвестиране в акции, приветствайки широка аудитория от неинвеститори в света на инвестициите. Слейтър измисля съотношението price-earnings to earnings-growth ratio (PEG).
В началото на кариерата си Слейтър работи като експерт-счетоводител, а след това и корпоративен мениджър. Работел в производствени компании в Унгария, като последната от тях беше Leyland Motor Corporation. През 1964 г. Слейтър си партнира с Питър Уокър, за да създаде инвестиционна компания, наречена Slater Walker Securities. С тази фирма Слейтър става известен в Обединеното кралство за агресивно корпоративно придобиване. До 1969 г. Слатер-Уокър е значителен финансов конгломерат и фирмата се превърна в инвестиционна банка.
Фирмата му рязко банкрутира поради рецесията в Щатите през 1973-74 г. Това също удря Слейтър лично. Независимо от това, той успява да се пребори в горните етажи на инвестиционния свят чрез частни инвестиции и с финансовите си писания.
Инвестиционна философия: Слатер публикувал мислите си за инвестиционната стратегия в редица книги. Той има склонност да облагодетелства малки компании за растеж, които той смята за подценени от пазара. За да търси тези компании, Слейтър въвежда съотношението PEG, което съчетава растежа и стойността на инвестициите чрез сравняване на съотношението price-earnings на компанията спрямо очаквания ръст на печалбата на акция.
За Слейтър съотношението P/E никога не е било високо, докато компанията продължава да расте.
Цитати
"Повечето водещи брокери не могат да отделят време и пари за проучване на по-малки фирми. Ето защо е по-вероятно да откриете добра акция в тази сравнително слабо използвана област на фондовия пазар"
"Опитвайки се да подчертае потенциалия растеж на по-малките компании, той каза: "Веднъж сравнявах една много голяма компания със слон и стигнах до заключението, че слоновете не галопират".
"Излизате от инвестицията, с това, което сте вложили в нея, така че първото решение, което трябва да направите, е колко време сте готови за основните знания за инвестициите"
Майкъл Стайнхарт
Роден: 1941 г. (Маунт Киско, Ню Йорк)
Ключови позиции:
Calvin Bullock
Loab Rhoades & Company
Steinhardt Partners
Лична история: Майкъл Стейнхард стартира във финансовия свят в докато бил тийнейджър. Той започнва да чете за акции, докато прекарва време около брокерските офиси. Той завършва гимназия на 16-годишна възраст и Университетско училище "Уортън" само за три години, завършвайки през 1960 г. на 19-годишна възраст. Най-ранните позиции на Стайнхарт са в изследвания и анализи с взаимния фонд Calvin Bullock и по-късно посредническата фирма Loab Rhoades & Co. През 1967 г. си партнира с Хауърд Берковиц и Джерол Фин, за да създаде хедж фонд, наречен Steinhardt, Fine, Berkowitz & Company. Той ръководи фирмата в стремежа си да идентифицира движенията на макро пазара, за да направи подходящите стратегии за търговия с ценни книжа.
През 1979 г., Берковиц и Фини напускат партньорството и компанията е преименувана на Steinhardt Partners. Steinhardt Partners поддържа постижение, което остава едно от най-добрите на Wall Street. Той е имал 24% средно годишно възвръщаемост за период от 28 години. Самият той е известен с инвестирането си в широка гама от продукти, което го прави един от най-гъвкавите инвеститори на своето поколение.
Инвестиционна философия: Стайнхарт поддържа дългосрочна перспектива, но инвестира на базата на краткосрочни стратегии. Той използва широк спектър от ценни книжа, вариращи от акции, облигации, дългосрочни и кратки опции, валути и др. Той се фокусира върху движенията за разпределяне на макро активи. Практиката му се базира на:
Прави грешки си докато си млад. Колкото по-трудни са уроците в началото, толкова по-малко грешки ще направите по-късно;
Бъдете интелектуално конкурентни. Ключът към изследванията е да се усвоят колкото се може повече данни, за да бъдете първи, когато настъпи значителна промяна;
Взимайте добри решения дори и при непълна информация. Никога няма да разполагате с цялата информация, от която се нуждаете. Важното е какво правите с информацията, която имате;
Не правете малки инвестиции. Ако възнамерявате да излагате парите на риск, уверете се, че наградата е достатъчно висока, за да оправдае времето и усилието, които сте вложили в инвестиционното решение.
Цитати
"Един долар, инвестиран заедно с мен през 1967 г., щеше да струва $ 481 в деня на закриването на фирмата през 1995 г., срещу $ 19, ако беше инвестиран в индекс на Standard & Poor's"
"Винаги съм използвал фундаментални принципи, но факт е, че често пъти времето за инвестициите ми е краткосрочно"
Джон Темпълтън
Роден: 1912 г. (Уинчестър, Тенеси)
Ключови позиции:
Fenner & Beane
Templeton, Dobbrow & Vance, Inc.
Templeton Growth, Ltd
Лична история: Името на Джон Темпълтън завинаги ще бъде свързано с глобално разнообразни взаимни фондове. Роден в бедно семейство в Тенеси в навечерието на Първата световна война, Темпълтън завършва висшето си образование с икономика в университета Йейл и през 1934 г. След това става магистър-юрист в Оксфорд през 1936 г. След завръщането си в САЩ Темпълтън се установява в Ню Йорк, където работи като стажант за Fenner & Beane, предшественик на Мерил Линч.
През 1937 г., докато Голямата депресия натиска нацията силно, Темпълтън основава инвестиционна фирма, която по-късно става Templeton, Dobbrow & Vance. Под ръководството на Темпълтън фирмата бе изключително успешна, натрупва около $ 300 млн. активи и разширявайки се до осем взаимни фонда. Фондът основава стратегията си на собствения опит на Темпълтън: през 1939 г. той купува 100 долара от всеки фонд, който се търгуваше под $ 1 на акция на американските борси. Това възлиза на около 104 различни компании, 34 от които са фалирали, а първоначалната инвестиция на Темпелтън е 10 400 долара. След четири години той успява да продаде тези акции почти четири пъти повече от първоначално инвестираните от него пари.
През 1954 г. основава Templeton Growth Fund, базиран в Насау, Бахамски острови. Предишният фонд в крайна сметка се превръща в Templeton Damroth.
През следващите 25 години Темпълтън има ръка за създаване на редица изключително успешни международни инвестиционни фондове. През 1992 г., на 80-годишна възраст, той продава средствата си на Franklin Group. През 1999 г. списание Money го нарича "може би най-големият "берач" на акции на века"
Инвестиционна философия: Като цяло той търси ценни инвестиции в процес, който той нарича "изгоден лов". Обикновено гледа за акции в различни страни наведнъж, следвайки мантрата, "търси фирми от целия свят, предлагащи ниски цени и отлична дългосрочна перспектива. "
Цитати
"Отхвърляйки техническия анализ като метод за инвестиране, Темпълтън казва:" Трябва да сте фундаменталист, за да бъдете наистина успешни на пазара""
"Инвестирайте в точката на максимален песимизъм"
"Ако искате да постигнете по-добро представяне от тълпата, трябва да направите нещата различно от тълпата"
Comentários