top of page

20-те най-велики инвеститори - част 3-та



Джеси Ливърмор

Роден: 1877 г. (Южен Актън, Масачузетс)

Ключови позиции:

Няма


Лична история: Джеси Ливърмор е очарователен случай, в който аутсайдер в света на фондовия пазар успя да процъфти и да натрупа огромно лично богатство чрез изобретателност и умения, придобити чрез опит в търговията. Ливърмор напуска дома си като тийнейджър и се мести в Бостън, за да търгува с акции. Първата му позиция бе публикуването на борсови котировки за брокерската компания Paine Webber. До 15-годишна възраст, след като е търгувал за себе си в продължение на няколко години, Ливърмор е натрупал печалба от $ 1000 (около 30 000 днешни долара).

Той печели пари в началото на инвестиционната си кариера като залага срещу "bucket shops", инвестиционни къщи, които позволяват на клиентите да залагат на цената на акциите, без всъщност да инвестират в тези акции. Въпреки че Ливърмор не е официално обучен в практиката на търговия с акции, той се справи достатъчно добре, че всички "bucket shops" в Бостън го забраниха. Така на 20-годишна възраст Ливърмор се премества в Ню Йорк, където продължава своята спекулативна търговия като физическо лице. Ливърмор се радва на много успехи, но също така претърпя значителни загуби в различни точки. Кариерата и животът му завършват с трагичното самоубийство на 63-годишна възраст.

Инвестиционна философия: Ливърмор е въплъщение на "самоусъвършенствания човек". Инвестиционната му стратегия е събрана изключително от направените залози и реакциите му към резултатите, някои от които са успешни, а други - не. В хода на своята кариера Ливърмор натрупва редица важни принципи, с които прави инвестиционни решения, а редица от тях остават популярни аксиоми за инвеститорите днес:

  • Парите не се правят за 1 ден. Ливърмор подчерта важността на фокусирането върху пазарите като цяло, а не върху отделните акции. Той отбеляза, че по-големия успех идва от определянето на посоката на цялостния пазар, отколкото от опитите да се избере посоката на отделна акция без загриженост за посоката на пазара;

  • Усвой buy-and-hold стратегия, при възходящ тренд и продавайте, когато изгуби инерция. Ливърмор винаги има изходна стратегия.

  • Проучете фундаментално компанията, пазара и икономиката. Ливърмор разделя успешните инвеститори от неуспешните инвеститори по нивото на усилията, когато инвестират.

  • Инвеститорите, които се фокусират в краткосрочен план, в крайна сметка губят капитала си.

  • Игнориране на вътрешна информация и съветите. Направете свой собствен независим анализ.

  • Приеми промяната в адаптирането на инвестиционните стратегии към развиващите се пазарни условия.

Цитати

"Печалбите винаги се грижат за себе си, но загубите никога."

"Средностатистическият човек не иска да чуе дали е бичи или мечи пазара, а по-скоро да разбере конкретно коя акция да купи или продаде. Той дори не иска да мисли"

"Когато става дума за продажба на акции, е ясно, че никой не може да продаде, освен ако някой не иска тази акция. Ако работите в голям мащаб, ще трябва да го имате предвид през цялото време."


Питър Линч

Роден: 1944 г. (Нютън, Масачузетс)

Ключови позиции:

Fidelity Investments, Inc.

Fidelity Management & Research Company


Лична история: мястото на Питър Линч в списъка на най-големите инвеститори се базира в голямата си част от работата му с Fidelity Magellan Fund между 1977 и 1990 г. През този 13-годишен период фондът е отчел средна годишна възвращаемост от 29%, побеждавайки S & P 500 индекс в 11 от 13 години и изграждане на активите на фонда от 20 милиона до 14 милиарда долара. Фондът има най-добрата 20-годишна възвращаемост на всеки взаимен фонд в историята.

Линч завършва Бостън колеж през 1965 г., след като изучава история, психология и философия. Линч се записва в Wharton School of Business в Университета в Пенсилвания, от където завършва с MBA през 1968 г. Най-ранната кариера на Линч е инвестиционен анализатор във Fidelity Investments. Той в крайна сметка се издига през редиците, за да стане директор на изследването на фирмата. През 1977 г. Линч става мениджър на нискорисковия Magellan Fund, където кариерата му наистина започва да блести. През 1990 г. се оттегля от работата си с Magellan.


Инвестиционна философия: Питър Линч често е описван като "хамелеон", когато става въпрос за инвестиции, тъй като той променя стратегията и стила в зависимост от ситуацията. Линч използва набор от осем основни принципа при избора на акции за покупка:

  • Знай какво притежаваш;

  • Безполезно е да се прогнозира икономиката и лихвените проценти.

  • Имате достатъчно време, за да идентифицирате и разпознаете изключителни компании;

  • Избягвайте много изтрели;

  • Доброто управление е много важно - купувайте добри фирми;

  • Бъдете гъвкави и скромни и се учете от грешките си;

  • Преди да направите покупка, трябва да можете да обясните защо купувате;

  • Винаги има за какво да се притеснявате

Цитати

"Намерете бизнес, който всеки идиот може да управлява - защото рано или късно този идиот вероятно ще го направи"

"Ако винаги си нащрек, можеш да откриеш компания, в квартала или около работното място, много преди Уолстрийт да я открие"

"Инвестирането без проучване е като да играеш покер без да гледаш картите".

"Ако прекарате повече от 13 минути, анализирайки икономически и пазарни прогнози, вие сте загубили 10 минути."


Бил Милър

Роден: 1950 г. (Лорибург, Северна Каролина)

Ключови позиции:

J.E. Baker Company

Legg Mason Capital Management

Santa Fe Institute


Лична история: Бил Милър завършва икономика в университета "Уошингтън и Лий" през 1972 г. След дипломирането си работи за J.E. Baker Company. През 1981 г. Милър напусна да работи за Legg Mason Capital Management, с когото прекарва по-голямата част от кариерата си. Между 2007 г. и 2016 г. Милър работи като председател и главен инвестиционен директор на Legg Mason. В края на 2016 г., след 35 години в Legg Mason, компанията за управление на активи обяви, че ще се раздели с Милър.

Милър събира много похвали и малко критика за фондовете си. Между 1991 и 2005 г. Милър свали рекорда на Питър Линч, като победи 15 години поред S&P 500. Като се има предвид, че едва около 25% от фондовете успяват да го победят всяка година, шансовете за един фонд да го направи 15 години по ред, са невероятно ниски.

Докато Милър е спечелил славата си за постиженията с Legg Mason, той също се появява в филма The Big Short.


Инвестиционна философия: Милър се характеризира като "value" инвеститор, въпреки че неговият възглед за инвестиране е склонен да бъде различен от традиционния модел. Милър отдава огромния си успех през 90-те и началото на 2000-те години с два основни фактора: изчерпателен анализ и правилен избор за портфолио.


Цитати

"Често напомням на нашите анализатори, че 100% от информацията, която имаме за една компания, представлява миналото и 100% от оценката на акциите зависи бъдещето".

"Пазарът не отразява наличната информация, както ни казват професорите, но тъй като огледалата за забавления не винаги точно отразяват теглото ви, пазарите не винаги точно отразяват тази информация." Обикновено те са твърде песимистични, когато е лоша, и твърде оптимистично, когато е добра. "


Джулиан Робъртсън

Роден: 1933 г. (Салисбъри, Северна Каролина)

Ключови позиции:

Джулиан Робъртсън

Kidder, Peabody & Co.

Webster Management Corporation

Tiger Management Group (TMG)


Лична история: Прочул се през 80-те и 90-те като "Магьосникът на Уолстрийт", Джулиън Робъртсън завоюва най-добрия рекорд за хедж фондове през това време. Комбинираният процент на възвръщаемост за неговите инвеститори през този период е отчетен като 32%. Поради този невероятен растеж неговият фонд Tiger Management Group се превръща в най-големият хедж фонд в света, достигайки повече от 23 милиарда долара активи.

Робъртсън изучава бизнес администрация в Университета в Северна Каролина, завършвайки през 1955 г. Първата му работа по финанси след колежа е в Kidder, Peabody & Co. в Ню Йорк. Той се присъединява през 1957 г. и прекарва следващите 20 години там, като развива репутацията си като един от водещите борсови посредници на фирмата. По-късно в кариерата си в Kidder, Peabody & Co., Робъртсън е назначен за ръководител на дъщерното дружество за управление на парите на фирмата Webster Management Corporation.

Робъртсън напусна Webster през 1980 г., за да създаде свой собствен хедж фонд, Tiger Management Group, с отчетени 8 млн. долара активи. До 1996 г., след близо две десетилетия на невероятни резулрати , Tiger е имал повече от 7 милиарда долара активи, което прави Робъртсън световен лидер в хедж фондовете. С неговия статут на най-силен мениджър в света дойдоха инвеститорите, които свалиха вратата за бизнес, и Робъртсън определи минималната инвестиция на 5 милиона долара.


Инвестиционна философия: Инвестиционният стил на Джулиан Робъртсън е описан като много личен и трудно за средния инвеститор. Робъртсън е известен с всички инвестиционни решения, след като получи доклади от анализаторите си в Tiger . Въпреки това, Робъртсън развива репутация като макроикономист, който следва световните тенденции, и се вкопчва в идеята си за използване на фундаментални принципи и се съсредоточава върху "изчерпателно изследване, последвано от голям залог".


Цитати

"Нашата цел е да открием 200-те най-добри компании в света и да инвестираме в тях, да открием най-лошите 200 компании в света и вземем къси позиции. Ако 200-те най-добри не се справят по-добре от 200-те най-лоши, значи трябва да си намерите друго занимание"

"Ето историята - анализирайте и купете агресивно, ако го чувстваш, че е правилно"


Уилям Дж. О'Нийл

Роден: 25 март 1933 г. в Оклахома Сити

Ключови позиции:

Hayden, Stone & Company

William O’Neil & Company, Inc.

O’Neil Data Systems, Inc.


Лична история: Бил О'Нийл учи бизнес в Southern Methodist University, преди да започне кариерата си като брокер през 1958 г., първо с Hayden, Stone & Company. О'Нийл е ранен поддръжник на компютрите като средство за инвестиции. Въз основа на изследванията си, той разработва стратегията CANSLIM, която му помага да надмине всички останали брокери в неговата фирма. На 30-годишна възраст той става най-младият човек, който е купил седалище на Нюйоркската фондова борса и е основал William O’Neil & Company Inc. С последната си компания разработва първата компютъризирана база данни за ежедневни ценни книжа в началото на 60-те години.

През 1973 г. основава O'Neil Data Systems, Inc. като средство за предоставяне на услуги за публикуване и печатане на бази данни. За първи път през 1984 г. той прави изследванията си на разположение на широка публика в печатна форма, като стартира Daily Investor's. Националното списание се нарежда редом с Wall Street Journal и други списания, въпреки че името на списанието е променено през 1991 г. на Investor's Business Daily. От март 2016 г. Investor's Business Daily обяви, че ще премине към ежеседмично разпространение и че ще се фокусира изключително върху онлайн съдържание.


Инвестиционна философия: О'Нийл съчетава комбинация от количествени и качествени стратегии в инвестиционния си подход. Накратко, неговият инвестиционен стил е да търси само тези акции, които имат най-голям потенциал за бързо покачване от момента на закупуването им. Критериите му са известни като CANSLIM стратегия:


C - Приходите за настоящето тримесечие трябва да се повишът рязко в сравнение със същото тримесечие от предходната година (поне 25%);

A - Годишните приходи трябва се увеличават със същата норма (мин. 25%) в сравнение с предишните 5 години.

N - Нови продукти, ново управление и нови високи нива на акцията. Акции с добра "история".

S - Търсене и предлагане. Колкото по-малко налични дялове, толкова повече купувачите ще карат цената да нараства. Търсете акции с неизплатени 10-12 милиона дяла.

L - Лидери и закъснели. Придържайте се към тези акции, които превъзхождат и са върха в техния сектор.

I - Институционална собственост. Изберете компаниите със дялове при най-добрите професионални инвеститори.

M - Посока на пазара. Купувайте акции при големи спадове, но избягвайте покупки след спад от 10% или повече


Цитати

"Тъй като пазарът има тенденция да се движи в обратна посока на това, което повечето хора мислят, бих казал, че 95% от всички тези хора, които чувате по телевизионните предавания, ви дават личното си мнение. И личните мнения почти винаги са безполезни ... фактите и пазарите са много по-надеждни"

"Цялата тайна, когато печелиш или губиш на фондовия пазар, е да загубиш най-малко, когато не си прав."

"Това, което изглежда твърде високо и рисковано за мнозинството, по принцип е продължава по-високо, а това, което изглежда ниско и евтино, обикновено намалява допълнително.


Comments


bottom of page