top of page

11 неща, които ми се искаше да знам, когато започнах да трейдвам



Понякога ми се иска да се назад във времето със знанията, които научих на пазарите по трудния начин. Бях късметлия да попадна на правилния ментор.

Просто не знаех как да запазя всички тези печалби, от друга страна, да не се измъчвам емоционално, когато губя. Ето уроците, които промениха визията ми и целият процес на търгуване.

  1. Бъди търпелив - търговията включва генериране на идеи, дисциплина, изпълнение и управлявение на емоциите и риска. Тези умения не се придобиват за 1 нощ. Не излизай от печеливш трейд без причина. Изчакай правилния сигнал - стой настрана за седмици, ако е необходимо. Пазарът няма да ходи никъде. Бъди готов да се учиш и остани търпелив

  2. Ментор - легендарният художник Пабло Пикасо някога е казал: "Добрите художници копират; великите художници крадат". Разбира се, можеш да се опиташ да научиш тази игра сам. Но бъди готов да платиш всички "такси обучение" и да получиш тежки уроци, понякога психически стрес. Намери, някой опитен ментор, който знае какво прави. Нямаш представа, колко е лесно с ментор. Основната причина, поради която хората не работят с ментор, е чувството, че те "знаят как да го направят". Ще плащаш на пазарът да те учи, ще плащаш на ментора да те учи - коя е по-разумната инвестиция? Работата с ментор показва, че наистина си сериозен за всяко начинание.

  3. План - Преди да започнеш да хвърляш сериозни пари на фондовия пазар, увери се, че знаеш какво правиш. Трябва да си в състояние ясно да напишеш какъв е твоят план, да определиш стил си, да конкретизираш сигналните параметрите и защо точно тях. Търговски план трябва също така да очертае начина, по който управляваш риска. За да се конкурираш, трябва да си организиран със солиден план.

  4. Трейдингът е много повече от намирането на печеливша стратегия - Трима търговци могат да търгуват един и същ фонд/акция с еднаква теза и все пак да излязат с напълно различни резултати. Това е ролята на ПСИХОЛОГИЯТА и УПРАВЛЕНИЕТО на РИСКА. Психологията и управлението на риска играят най-ключовата роля за успеха в инвестирането. Всички ние имаме приятели, които имат пари, но познайте какво? Те никога няма да хвърлят стотинка в търговията на пазарите, защото не са толкова отворени към риска и нямат правилния начин на мислене. Когато парите са изложени на риск - емоциите ще се надигнат. Успешните търговци прегръщат страха и безпокойството.

  5. Учи, дори, когато нямаш време - Независимо дали имаш ментор или не, ще правиш грешки като търговец. Най-добрият начин да не повтаряш тези грешки е да прегледаш "историята" си и да установиш какво си направил правилно и погрешно. Архивирай всички взети позиции. Пази статистиката си. Документирай емоции, риск, план и т.н. Отдели необходимото време и проучи грешките си. Спри да ги повтаряш. Когато анализираш реализирани печалби, обръни внимание на позициите, които са ти донесли най-добри резултати.

  6. Използвай изпитана стратегия, преди да изложиш пари на риск - новите трейдъри правят много експерименти. В края на краищата, вие се опитваш да разбереш каква ще бъде твоята идентичност и какъв стил на търговия ще предприемеш, което е супер. Това обаче не означава, че трябва да хвърляш пари в тази фаза на обучение.

  7. Бъди гъвкав - Пазарите са динамични. Това, което работи днес, може да не работи след една година. Трябва да си гъвкав и готов за промени, ако вятърът задуха в друга посока.

  8. Но не го усложнявай - ако погледнеш всяка платформа за търговия или софтуер за графики ще видиш вградени проучвания, показатели и инструменти за рисуване и много други. Неща, от които всеки един търговец се нуждае. В края на деня всички показатели са производни на курса и обема. След много години в търсене на "перфектения индикатор", открих, че цената, обема, нива на П/С, трендлинията и няколко ключови движещи се средни е ВСИЧКО, от което се нуждая.

  9. Ще грешиш. Много пъти - Най-трудното нещо за повечето търговци, е възприемането, че грешките през повечето време са част от играта. Ще се объркаш. Ще грешиш, много пъти. МНОГО. Стиски й ръката. Научи се да го приемаш. Трейдингът не е математика, за да смяташ правилно през цялото време: "Не става въпрос дали си прави или не, а колко пари печелиш, когато си прав и колко губиш, когато грешиш" - Джордж Сорос

  10. Не, един ден, а времето прави пари - Големите печалби са в големия тренд. Не можеш да спечелиш 20% за един, но за месец, два, шест - разбира се. "Шумът" в рамките на деня е твърде скучен за мен. Помниш ли? "Trend is your friend".

  11. Силата на натрупващата лихва - "Натрупващата лихва е осмото чудо на света. Който го разбира, печели ... този, който не ... плаща" - Алберт Айнщайн. Ето какво има предвид: Начално портфолио - 10 000 лв, ако прибавяш 2000 лева ежегодно с 9,6% възвръщаемост (годишна възвръщаемост на S&P 500). След 35 години общият принос ще е 80 000 лв. Крайната стойност на портфолиото - 741,930.11 лв. Нетна възвръщаемост + 661 930.11 лв (+ 827%).

Всеки има приоритет и обикновено е финансов. Трябва да си отворен и гъвкав, за да разбираш институциите, или ще се провалиш като търговец. Това не означава, че трябва да си скептичен и параноичен за всеки трейд, а трябва да си умен и да контролираш пътя, който поемаш.


Накрая, ако предполагаш, че това ще е полезно на приятел, който е амбициозен, упорит, с желание за нови знания, сподели го. Не бъди егоист.

Comments


bottom of page