10 причини, че никога няма да бъдеш богат (и как да го променя)
- Бойко
- Mar 20, 2018
- 5 min read

Богатите хора не се раждат. Те трупат състояния, като работят упорито, харчат малко, спестяват много и инвестират мъдро. Може да звучи като проста стратегия, но фактът, че огромното мнозинство не достига статута на милионери, доказва, че е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Не е нужно да наследиш пари, да спечелиш от лотарията, за да бъдеш следващият Бил Гейтс или Уорън Бъфет. Впрочем, нито една лотария не е дори близо до тяхната парична стойност. С малко познания, много усилена работа и дисциплина, почти всеки може да натрупа достатъчно богатство и комфортно да се наслаждава на живота.
"За две десетилетия българите, които притежават над 1 милион лева ще се увеличат близо два пъти. И ако през 2006 година те са били 3100 души, то през 2016 година са броят им е 4800" - пише Мина Стойчева.
И ако все още се чудиш какво те разделя с милионите, прочети по-надолу!
Преди да започна, моля направи ми услуга (и на себе си) - вземи лист хартия и химикалка, препиши причините, опиши как се справаш с всяка от тях. И ако обичаш, бъди честен!!! Ще излъжеш само себе си, не мен. Това ли искаш?
"Ок. Бойко, давай по-същество"
Банката е най-безопасното място за парите (може би), но не е най-разумното
Какво ти обещаха, 1% тримесечна лихва? Или 2% процента годишна?
А, обещаха ли ти 2 лева месечна поддръжка? У-ми, г-жо/г-не, ако изтеглите тогава и тогава, ще загубите лихвата си. Ами, такса теглене? Институциите, обещаха ли да двигнат цени за ток, вода, бла, бла?
И това, приятелю, се нарична инфлация. С времето инфлацията ти изяжда парите, защото лихвата, която ти плащат не е по-висока от инфлацията.
Това е проклетата банка. Наистина ли си мислиш, че тя ще ти дава ей така пари?
Моля ти се, излез от омагьосания кръг.
Как да го променя? В период от 20 години, средната възвръщаемост на индекс фондовете е 10-11%. Някъде там има страхотни взаимни фондове. ИНВЕСТИРАЙ. Не си крий парите, позволи им да работят за теб.
Нямаш цели за парите си
Главната причина, поради която повечето хора няма пари, е, че не знаят какво искат, Богатите хора са напълно наясно, че искат богатство - казва Харв Екер.
Ако искаш да изградиш такова, процесът ще бъде по-лесен и по-приятнен - ако имаш ясна и конкретна цел.
Искаш да си купиш къща? Да живееш в чужбина? Пътува ти се веднъж месечно?
Как да го променя? Напиши, някъде тези цели. Ще трябва да се фокусираш, да проявиш смелост, знание и много усилия, но е възможно, ако имаш точни цели и ясна визия.
Първо харчиш, след това спестяваш
Както Уорън Бъфет казва: Не пести след харчовете, задели преди да ги похарчиш.
И си мисля, че е добре да е вслушаме в един най-богатите хора на планетата, не е ли?
Да живееш отвъд средствата/нуждите си е най-сигурният начин, че няма да постигнеш финансова свобода. Просто харчиш повече, отколко трябва.
Как да го променя? Вместо да харчиш и след това да пестиш, ПЪРВО задели! Отдели "един-два часа" от хонорара си. Отвори собсвен "фонд за спешни случай" или друга спестовна сметка - и направи процеса автоматичен. Това гарантира, че парите ще нарастват експоненциално във времето.
Смяташ, че забогатяването е извън обсега ти
Средностатистическият човек вярва, че богатите са късметлии. Просто защото те си поставят по-високи цели от теб? Просто защото работят по-усърдно за мечтите си?
Я, стига. И ако не вярвате на мен, послувайте Микеланджело:
Най-голямата опасност за повечето от нас е да НЕ си определяме прекалено високи цели, въпреки че ще се ПРОВАЛИМ; вместо това си определяме ниски цели, за да ги постигнем. По този начин оставаме в комфортната си зона.
Как да го променя? Започни да се питаш: Защо аз не съм? След това започни да мислиш мащабно. Богатите хора си поставят високи очаквания. Защо не 1 милион лева за мен?
Потънал си в дългове
Отново, дългът представлява опасност за финансовото благосъстояние. Ако постоянно плащаш сметки с кредитни карти и увеличаваш лихвите, няма да имаш шанс да спестиш пари.
Всъщност, заемните са от най-предпочитаните стратегии за финансиране. Като 60% от тях предпочитат да използват банков кредит, преди да си помислят да бъркат в собсвените си спестявания. Все още ли се чудиш защо банките съществуват?
Как да го променя? Ако вече имаш проблеми с изплащането на дълг, преразгледай плана за погасяване. Една от стратегиите е първо да се изплати дългът с най-висок лихвен процент. Така ще спестите от лихвата. Друга стратегия е, първо да изплатиш най-малкия дълг, за да си дадеш психологически тласък да се справиш с по-големия.
Избрал си грешната професия
Натрупването на богатство започва със заплащането и някои работни места ще ви подсигурят този път, по-бързо. Според консултантската фирма Capgemini's World Wealth Report много богати хора днес работят в областта на технологиите, финансите и медицината. Позициите в тези области имат щедри заплати и са с голямо търсене. В развитите страни съществуват заплати от над 97 000 долара годишно. Да, така е. Може би говоря за заплащане в други държави, но ако имаш знанията и уменията, всеки се нуждае от теб. 21 век е.
Разбира се, като имаш достатъчно време и правилните навици за спестяване, можеш да натрупаш състояние дори и с ниска заплата. Но по-високите доходи със сигурност могат да улеснят спестяването.
Как да го променя? Ако все още си в училище/колеж/университет, (родителите да насочат децата си) специалност в обещаваща сфера може да те постави в добри позиции към доходоносна кариера и да ви помогне да си милионер. Но помни: Ще ти е по-лесно, ако имаш легитимен интерес към избраната професия.
Преследваш мечтите на друг - не собствените
Ако искаш да бъдеш успешен, трябва да обичаш това, което правиш - определи и преследвай мечтите/страстта си.
Твърде много хора правят грешката да преследват чужда мечта - като например на родителите си. Когато преследваш мечтите или целите на някой друг, в крайна сметка може да останеш недоволен от избраната професия. Това ще се отрази емоционално, следователно финансово. Просто страстта няма да е на преден план. Оттам и пътят към успеха се отдалечава.
Как да го променя? 21 век. Интернет, книги - море от информация и начини да придобием нови умения и качества. Ще отнеме време. Но щастлив ли си от сегашното си състояние? Ако не си, започни да учиш.
Работиш единствено упорито, не стратегически (умно)
Знам, знам. Казах, че упоритата работа ще ни е от ползва. Но това е само половината от уравнението. Ако всичко, което правиш в живота, е здрава работа, никога няма да станеш богат. Тъй като не е достатъчно да работиш усилено, за да спечелиш достатъчно пари, за да заделиш достатъчно настрана.
Как да го променя? За да си осигуриш бъдеще, трябва да работиш поравно - усилено и интелигентно. Инвестирайте парите си на фондовия пазар или в пенсионен фонд - ще се възползваш от процеса "Натрупване на лихва". Така парите ще ти печелят пари.
Страх те е да инвестираш
Един от най-ефективните начини да печелиш повече пари с течение на времето е да инвестираш. Колкото по-рано започнеш, толкова по-добре.
Не е нужно да си експерт по личните финанси или да използваш фантастичен икономически жаргон, за да започнеш да инвестираш. Дори не трябва да имаш огромна заплата.
Как да го променя? Започни, като инвестираш във фондове (пенсионен, индекс, взаймен, др) и ще видиш огромната възвръщаемост в дългосрочен план.
Пренебрегваш здравето си
Трябва да работиш, за да печелите пари, и трябва да си добро физическо състояние, за да работиш. 98% от милионерите смятат, че доброто здраве е най-важният им актив, според US Trust.
Как да го променя? Грижи се за себе си. Седмицата има 10 080 минути. И ако не можеш да отделиш 400 минути (5 часа на седмица) за спорт, наистина си мързелив.
Comments